עשוי לעניין אותך בנוסף :

"אחד על אחד" – שר המשפטים גדעון סער בכנס מיוחד

Financial Analyst

הכנס התקיים במרכז שלווה בירושלים, בהשתתפות שר המשפטים, גדעון סער ומנכ"ל המשרד, ערן דוידי, נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, דן רשל, השופט (בדימוס) ישעיהו שנלר, לשעבר סגן נשיא ביהמ"ש המחוזי, חברות הכנסת אפרת רייטן-מרום, שירלי פינטו ומיכל וולדיגר וכן גורמי אכיפה ומשפט בכירים ומנהלי עמותות הפועלים לקידום זכויות אנשים עם מוגבלות.

שר המשפטים וסגן ראש הממשלה, גדעון סער: "לאדם עם מוגבלות אין שום מגבלה להגיע לכל מקום ולכל יעד, אנחנו מאמינים בזה, אנחנו יודעים את זה, וזו צריכה להיות ההשראה לאזרחי מדינת ישראל כולם. נהוג לומר שהנושא הזה נוגע לחמישית מאזרחי ישראל, אבל בעצם זה נוגע לכל אחד מאתנו וכולנו מחויבים למאבק לשוויון. אנחנו פועלים רבות לקיצור הליכים בבתי המשפט על מנת להגביר את הנגישות לצדק, ועלינו להשקיע את כל המשאבים בכדי שהליך בערכאות משפטיות יהיה נגיש לכל בעלי דין, ובפרט לבעלי דין עם מוגבלות, ולבצע את כל ההתאמות לצורך מימוש זכויותיו של כל אדם".

מנכ"ל משרד המשפטים, ערן דוידי, בכנס משפט ואנשים עם מוגבלות: "חוסר רגישות ונגישות של המערכת עלול להוביל לטראומה ולפגיעה. אדם שקולו לא נשמע בבית המשפט גם לא יישמע בכנסת, ולא יישמע במקום העבודה וגם לא במגרש המשחקים. האתגר שלנו לא מסתכם בהנגשה פיזית וחושית של המרחב המשפטי, אלא גם להפוך את מערכת המשפט לנגישה גם למוגבלויות הלא נראות – מוגבלות שכלית או נפשית. אם אדם עם אוטיזם לא יוכל להגיש תלונה במשטרה ככל אדם אחר, לא נוכל להתהדר במשפט שראוי שיהיה ברור לכולנו – 'משפט אחד יהיה לכם'".

נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, במשרד המשפטים, דן רשל: "קשה להכביר במילים על חשיבות נגישות המשפט לחברה שלנו. תארו לכם שאדם מבקש להיכנס לדיון בעניינו, אבל האולם אינו נגיש והשופט אומר לו שממילא הוא מיוצג על ידי עורך דין ולכן 'לא צריך אותו' בתוך האולם, או שמוצאים אדם עם מוגבלות כמי שאינו אינו אמין, רק בגלל מוגבלותו. אלו מקרים שקרו, ולמרבה הצער עדיין קורים. כדי לחולל שינוי משמעותי ועמוק נדרשות פעולות אופרטיביות ואכיפה מקיפה ובלתי מתפשרת. הנגשה לא באה על חשבון צדק, אלא להפך- הליכים מותאמים יותר צודקים ויותר נכונים, עבור כולנו".

השופט (בדימוס) ישעיהו שנלר, סגן נשיא ביהמ"ש המחוזי: "מפריע לי שדווקא בבתי המשפט נושא הנגישות הוא בעייתי. אני לא בטוח ששופטים מספיק ערים לכל המוגבלויות. יש מקום לקיים השתלמויות חובה לכל השופטים על מנת שיכירו את הבעיות והמוגבלויות כפי שהן מתבטאות בחיי היום יום של מי שמתייצב בפניהם".

ח"כ אפרת רייטן-מרום, יו"ר וועדת עבודה ורווחה בכנסת: "אני שונאת ניצול, שונאת אי צדק ושונאת עוולות. באתי לכנסת מהעולם של עריכת דין. ראיתי איך זה נראה מצד השני, של אנשי העסקים. הגעתי לוועדת העבודה והרווחה ונתקלתי בוואקום. היו תקנות שלא נגעו בהן שנים, קצבאות שלא עסקו בהן, נושאים שלא עלו לדיון. עכשיו אנחנו מתקנים״.

ח"כ שירלי פינטו: "תחום המשפט, החקירות, ומתן עדויות של אנשים עם מוגבלויות לוקה בחסר, משכך, נסגרים תיקים רבים עקב חוסר מודעות ואי הנגשת התהליך. אני פועלת יחד עם כלל חברי הכנסת לקידום העוולות. אני מודה על הכנס ״משפט ואנשים עם מוגבלויות״ שיזמו נציבות שוויון לאנשים עם מוגבלות, ולשר המשפטים על העבודה החשובה עבור אוכלוסייה שלמה שזקוקה לכך".

ח"כ מיכל וולדיגר: "שנים שאני פועלת בתחום בריאות הנפש, על כל הרצף שבו, ובשנה האחרונה אני עושה זאת גם בכובעי כחברת כנסת וכיו״ר השדולה לבריאות הנפש והשדולה לחוסן קהילתי. פעולותיי מתרכזות הן בהעלאת המודעות לנושא, מיגור הסטיגמה וההפליה והן לשיפור וקידום החינוך, המניעה, הטיפול והשיקום. הצלחתי להתניע תהליכים חשובים, הצלחתי לשנות נהלים מפלים, אך עוד עבודה רבה לפנינו ואני נחושה לעשותה. אמשיך לעבוד בשיתוף פעולה עם כלל הגורמים הרלוונטיים כדי לשפר ולקדם ולדאוג שאכן ימומשו בפועל זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות ככלל ומתמודדי הנפש בפרט".

אורן הלמן, סמנכ"ל שיווק ורגולציה, חברת החשמל ומייסד מיזם "סיכוי שווה": "אי אפשר להתחיל פאנל ביום כזה בלי להעלות את זכרם של שלושה אנשים שנפטרו לפני שבועיים, במעון בחולון. זה אירוע דרמטי ואסון גדול שלא קיבל את ההד שהיה צריך לקבל בחברה הישראלית ובתקשורת. יש בחברה שלנו סטיגמות כלפי אנשים עם מוגבלות, יש סקר בו אמרו 37% מהישראלים שהם חושבים שאנשים עם מוגבלות לא זכאים להצביע בבחירות. כאבא לילדה עם צרכים מיוחדים אני רואה כל יום עד כמה יש לנו כמדינה עוד דרך ארוכה לעבור כדי שמדינת ישראל תהיה מדינה וחברה נאורה ביחס לאנשים עם מוגבלות, שהם אנשים מדהימים ואמיצים".

תפריט ניווט